Çocuklara Sorun Çözme Becerilerini Öğretme

Araba kullanmayı bilmiyorsanız ve size üç saat boyunca nasıl vites değiştireceğiniz, geri geri arabayı nasıl park edeceğiniz ve aynalarınızı nasıl kullanacağınız anlatılsa; araba kullanmayı öğrenir misiniz? Hayır. Arabaya binip defalarca alıştırma yapmanız ve araba kullanmayı bilen birisinden pek çok kez yönerge almanız gerekir.

İşte çocuklar da bir beceri kazanırken benzer bir yoldan geçerler. Örneğin 7 yaşındaki Ahmet, arkadaşlarının onu oyuna almamalarından dolayı çok mutsuzdu ve her gün okuldan eve döndüğünde annesine durumdan bahsedip ağlıyordu. Annesi de Ahmet’e sözel olarak arkadaşlarının oyununa katılmak istediğini onlara nasıl söyleyeceğini öğretip duruyordu, ancak iş uygulamaya geldiği zaman Ahmet başarısız oluyordu. Annesi o gün farklı bir teknik uygulamaya karar verdi. Ahmet’e arkadaşlarının oyununa girmek istediğini nasıl söyleyeceğini canlandırma tekniği ile anlatmayı denedi. Annesi Ahmet’in yerine geçti, Ahmet de arkadaşının rolüne büründü ve annesini oyuna girmek istediğini söylerken gözlemledi. Sonra da birkaç kez bu rolleri değiştiler ve pratik yaptılar. Ertesi gün Ahmet gözleri parlayarak eve geldi. Arkadaşlarına oyuna girmek istediğini söylemiş ve teneffüslerde beraber oyun oynamışlardı.

Çocuğunuza bir beceri kazandırmak istiyorsanız; şu adımları uygulayabilirsiniz:

  1. Oğlunuzun/kızınızın hangi davranışı öğrenmesini istiyorsanız önce siz o davranışı sergileyerek ona örnek olun. Bu, konuşmaktan ve uzun uzun anlatmaktan çok daha faydalıdır.

  2. Çocuğunuzu alıştırma yapması için teşvik edin. Karşılıklı olarak canlandırma tekniği kullanabilirsiniz.

  3. Çocuğunuzun çabasını ve gösterdiği cesareti takdir edin.

#ÇocukPsikolojisi #ÇocuklardaSorunÇözme

Recent Posts

See All

Grup Terapisi Başlıyor

“Hayatımda hemen hemen her şey yolunda gidiyor ama yine de mutsuzum.” “Hiçbir şeyden eskisi kadar keyif alamıyorum.” “Kendimi çoğu kez iş yerinde/okulda kapana kısılmış hissediyorum.” “Kendimi bir şey

Okullar açılıyor!

Yaz tatili bitti! Hem veliler, hem çocuklar bir yandan heyecanlı, bir yandan da kaygılı. Hele ki ilkokul 1’e başlayacak olan çocuklarda ayrı bir heyecan söz konusu. Tatil rehavetinden çıkıp derslere o

© 2020 İpek Gökozan