Çocuklar için kitap önerileri

Çocuk gelişiminde 0-6 yaş aralığı çok kritik bir öneme sahiptir. Beynimizin %85’inin 6 yaşa kadar oluştuğunu göz önünde bulundurursak; bu dönemde çocuklarımızın gelişimi adına ne yapıyorsak yanımıza kar kalıyor. Benden beyin gelişimini destekleyici önerilerde bulunmam istendiğinde hiç şüphe etmeden önerdiğim şeylerin başında şu yer alıyor: Kitap okumak. Ebeveyn ve çocuk birlikte kitap okurken hem şahane zaman geçirmiş oluyorlar, hem de dil-bilişsel becerilerin gelişimi ve hayal gücünün desteklenmesi adına çok iyi bir yatırım yapmış oluyorlar. Okuma alışkanlığının kazanılması da elbette cabası. Sizlere bu hafta 3 tane kitap önerim olacak. Bunlar hem çizimleri, hem de içerikleri açısından çok beğendiğim kitapların arasında yer alıyor.

1- Eyvah Kalbim Kırıldı(5+):  Bazen hayallerin suya düşer ve kalbin pıt diye kırılır… Kitabımızın ana karakteri Kalben’in de küçücük kalbi, arkadaşları onu bir gün oyuna almayınca kırılır ve kızımız kitap boyunca kırgınlığını giderebilmek için pek çok farklı yol dener. Esprili ve yaratıcı diliyle minik kitap kurtlarının çok hoşuna gidecek olan bu kitap arkadaşlar arası dargınlık gibi konularda çocuklara ışık tutuyor. Ben bir Egeli olarak kitaptaki muhteşem Ege manzarası çizimlerine de bayıldım! Elif Yemenici’nin yazıp resimlediği bu kitap mutlaka kütüphanede bulunmalı derim.

2- Gergedanlar Krep Yemez(4+): “Annenin ve babanın, seni çok sevdiklerini bilmene rağmen, bazen söylediğin şeyleri dinlemediklerini hissettiğin oldu mu? Begüm de annesi ve babasının bazen onu dinlemediğini düşünürdü. Hatta bir gün akvaryumdaki balığın kendisiyle konuştuğunu söylediğinde veya uzaylıları gördüğünü anlattığında sadece kafalarını sallayıp “Evet tatlım, çok güzel” ya da ” Bunu daha sonra konuşalım mı?” diyerek onu dinlememişlerdi.

Bir gün Begüm’ün anlatacak çok önemli bir şeyi oldu ve yine her zamanki gibi kimse onu dinlemedi. Peki o zaman ne mi oldu…?” Bu kitap hayal gücünü besleyen kitaplar arasında favorilerimin başında yer alıyor.  Bütün çocukların zaman zaman aklından geçirdiği “Beni kimse dinlemiyor” düşüncelerine çok farklı bir açıdan yaklaşılmış. Esprili çizimler de cabası. Çocukların defalarca okumak isteyeceği bir kitap olacağı garanti.

3-Hastanede neler olur?(4+): Çocukların doktor ve hastane korkusu çok yaygındır ve korkularla baş edebilmek için doğru bilgilenmek şarttır. Ravensburger’in Neden-Niçin-Nasıl serisinin hastane kitabı detaylı resimler ve mükemmel bilgi kalitesi ile çocuklara ışık tutuyor. “Hastane nedir? Hastaneye nasıl gidilir? Hastaları kim muayene eder?  Hastalar nerede uyur? Hemşirenin görevleri nelerdir? Hastanede nasıl eğlenilir? Kemikler tekrar nasıl iyileşir?” gibi bu ve buna benzer soruların cevaplarını veren bu kitap çocukların çok ilgisini çekiyor.

Recent Posts

See All

Grup Terapisi Başlıyor

“Hayatımda hemen hemen her şey yolunda gidiyor ama yine de mutsuzum.” “Hiçbir şeyden eskisi kadar keyif alamıyorum.” “Kendimi çoğu kez iş yerinde/okulda kapana kısılmış hissediyorum.” “Kendimi bir şey

Okullar açılıyor!

Yaz tatili bitti! Hem veliler, hem çocuklar bir yandan heyecanlı, bir yandan da kaygılı. Hele ki ilkokul 1’e başlayacak olan çocuklarda ayrı bir heyecan söz konusu. Tatil rehavetinden çıkıp derslere o

© 2020 İpek Gökozan